Edukira joan

Falcone

Falcone
Falcone
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Messina
Izen ofizialaFalcone
Jatorrizko izenaFalcone
Posta kodea98060
ISTAT kodea083019
HerriburuaFalcone
Geografia
Koordenatuak38°07′00″N 15°05′00″E / 38.1167°N 15.0833°E / 38.1167; 15.0833
Mapa
Azalera9,34 km²
Altitudea3 m
MugakideakMontalbano Elicona, Furnari, Oliveri eta Tripi
Demografia
Biztanleria2.793 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea299 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0941
Katastro kodeaD474
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaME
comune.falcone.me.it

Falcone Italiako udalerri bat da. Messinako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 2.793 biztanle ditu, 9,34 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montalbano Elicona, Furnari, Oliveri eta Tripi.

BiztanleriaUrtea90012001500180021002400270030001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.377 gizon, 1.449 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.07
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.55
0.94
 
90-94
 
1.31
2.18
 
85-89
 
3.31
3.20
 
80-84
 
4.62
5.66
 
75-79
 
5.45
5.81
 
70-74
 
5.24
5.45
 
65-69
 
7.45
6.97
 
60-64
 
6.63
8.21
 
55-59
 
8.97
7.12
 
50-54
 
8.35
6.61
 
45-49
 
6.00
6.25
 
40-44
 
5.45
5.30
 
35-39
 
5.66
6.61
 
30-34
 
4.90
5.74
 
25-29
 
5.94
6.17
 
20-24
 
4.07
4.65
 
15-19
 
5.31
4.65
 
10-14
 
3.93
4.65
 
5-9
 
3.04
3.78
 
0-4
 
3.80
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.686 etxebizitza zeuden: 1.247 (% 46,4) okupatuta eta 1.439 (% 53,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 87,4 jabetzan zeuden, % 10,8 alokairuan eta % 1,8 beste titulu batekin.

2.686etxebizitza (2021)
1.247okupatuak
1.439hutsik (% 53,6)

Erabilera (2021)

1.247
1.439
Okupatuak (1.247)Hutsik edo ez-okupatuak (1.439)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

87,4
10,8
Jabetzan (87,4)Alokairuan (10,8)Beste titulu batekin (1,8)

2024an 1.320 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 532 (% 40,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.320etxegune (2024)
532pertsona bakarrekoak (% 40,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide532
2 kide371
3 kide207
4 kide146
5 kide edo gehiago64

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]