Edukira joan

Forio

Forio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaForio
Posta kodea80075
ISTAT kodea063031
HerriburuaForio
Geografia
Koordenatuak40°44′00″N 13°51′00″E / 40.7333°N 13.85°E / 40.7333; 13.85
Mapa
Azalera13,08 km²
Altitudea16 m
MugakideakLacco Ameno, Casamicciola Terme eta Serrara Fontana
Demografia
Biztanleria17.437 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.333 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Hiri senidetuakPolignano a Mare, Brusson eta Câmara de Lobos
Katastro kodeaD702
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaNA
comune.forio.na.it

Forio Italiako udalerri bat da. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 17.437 biztanle ditu, 13,08 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lacco Ameno, Casamicciola Terme eta Serrara Fontana.

BiztanleriaUrtea40006000800010.00012.00014.00016.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.706 gizon, 8.758 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.03
0.08
 
95-99
 
0.40
0.38
 
90-94
 
0.92
1.49
 
85-89
 
1.88
2.48
 
80-84
 
3.06
4.27
 
75-79
 
4.49
4.72
 
70-74
 
5.02
5.89
 
65-69
 
6.60
7.65
 
60-64
 
7.96
8.13
 
55-59
 
7.68
8.12
 
50-54
 
8.02
7.33
 
45-49
 
7.25
6.95
 
40-44
 
6.65
6.36
 
35-39
 
5.59
6.03
 
30-34
 
6.01
6.16
 
25-29
 
5.88
5.59
 
20-24
 
5.38
5.31
 
15-19
 
5.05
4.94
 
10-14
 
4.92
4.26
 
5-9
 
4.16
3.84
 
0-4
 
3.05
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 10.308 etxebizitza zeuden: 8.102 (% 78,6) okupatuta eta 2.206 (% 21,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 68,6 jabetzan zeuden, % 13,3 alokairuan eta % 18 beste titulu batekin.

10.308etxebizitza (2021)
8.102okupatuak
2.206hutsik (% 21,4)

Erabilera (2021)

8.102
2.206
Okupatuak (8.102)Hutsik edo ez-okupatuak (2.206)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

68,6
13,3
18
Jabetzan (68,6)Alokairuan (13,3)Beste titulu batekin (18)

2024an 8.420 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.942 (% 46,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

8.420etxegune (2024)
3.942pertsona bakarrekoak (% 46,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.942
2 kide1.770
3 kide1.318
4 kide991
5 kide edo gehiago399

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]