Edukira joan

Helmbrechts

Helmbrechts
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Antzinako herrialdea Alemaniar Inperioa
Antzinako herrialdea Bavariako Erresuma
Gobernu-eskualdeFrankonia Garaia
Bavariako baserri-barrutiHof
Posta kodea95233
Udalerri kodea09475136
Geografia
Koordenatuak50°14′12″N 11°42′57″E / 50.2368°N 11.7159°E / 50.2368; 11.7159
Mapa
Azalera58,72 km²
Altitudea616 m
Demografia
Biztanleria8.033 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.095 (%51) (%49) 3.938 alt_right
Dentsitatea137 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia09252
MatrikulaHO
stadt-helmbrechts.de

Helmbrechts Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 8.033 biztanle zituen, 58,7 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 8.138 biztanle zituen: 3.977 gizonezko (% 48,9) eta 4.161 emakumezko (% 51,1); 100 emakumeko 95,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,8 ezkongabeak ziren eta % 45,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea200040006000800010.00012.00014.0001860189019201950198020102040HelmbrechtsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.975 gizon, 4.161 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.29
 
75+
 
16.44
12.60
 
65-74
 
13.82
26.49
 
50-64
 
25.31
12.43
 
40-49
 
10.84
11.35
 
30-39
 
9.47
5.28
 
25-29
 
4.30
6.77
 
18-24
 
5.82
2.62
 
15-17
 
2.52
7.37
 
6-14
 
6.78
2.24
 
3-5
 
2.52
2.57
 
0-2
 
2.19
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 86,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 13,0k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 89,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 10,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.007
1.060
Migrazio-jatorririk gabe (7.007)Migrazio-jatorri osoa (1.060)Migrazio-jatorri partziala (72)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.707 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.734, % 58,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 103,24 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,45 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 10,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 66,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.707etxebizitza
103,24 m²batez besteko azalera
4,45 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.734
1.397
505
Jabetzan (2.734)Alokairuan (1.397)Aisialdikoa (73)Hutsik (505)
% 10,3hutsik dauden tasa
% 66,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.217). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (846); eraikin guztien % 95,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.569 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra31
2 gela197
3 gela771
4 gela1.217
5 gela924
6 gela619
7 gela edo gehiago948

Eraikuntza garaia

1919 aurretik801
1919-1949815
1950-1959846
1960-1969833
1970-1979497
1980-1989238
1990-1999466
2000-2009126
2010-201538
2016 eta geroago48

Berogailu mota

528
3.569
426
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (88)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (528)Bloke-berogailua (Blockheizung) (29)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.569)Labe indibiduala (426)Berogailurik gabe (63)

Guztira 3.057 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.018, % 66,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.175).[3] Guztira 4.007 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.652, % 41,2).[4]

3.057bizitegi-eraikin
4.007etxegune

Eraikin mota

2.018
437
508
Etxe bakartua (2.018)Etxe atxikia (bikoitza) (437)Ilarako etxea (508)Bestelako eraikin mota (92)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.175
558
302
Etxebizitza bakarra (2.175)2 etxebizitza (558)3-6 etxebizitza (302)7-12 etxebizitza (17)13 etxebizitza edo gehiago (5)

Etxegunearen tamaina

1.652
1.374
521
Pertsona bakarra (1.652)2 pertsona (1.374)3 pertsona (521)4 pertsona (313)5 pertsona (95)6 pertsona (50)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]