Edukira joan

Meaux

Meaux
Meaux
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
Departamendua Sena eta Marne
BarrutiMeauxeko barrutia
AlkateaJean-François Copé
Izen ofizialaMeaux
Jatorrizko izenaMeaux
Posta kodea77100
Geografia
Koordenatuak48°57′34″N 2°53′16″E / 48.9594°N 2.8878°E / 48.9594; 2.8878
Mapa
Azalera14,98 km²
Altitudea49 m, 39 m, 107 m eta 58 m
MugakideakNanteuil-lès-Meaux, Chauconin-Neufmontiers, Poincy, Trilport, Villenoy, Chambry, Crégy-lès-Meaux, Fublaines eta Mareuil-lès-Meaux
Demografia
Biztanleria56.905 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 29.822 (%52,6) (%47,4) 26.850 alt_right
Dentsitatea3.799 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakHeiligenhaus eta Basildon
Matrikula77
ville-meaux.fr

Meaux Frantziako udalerria da, Sena eta Marne departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 56.905 biztanle zituen 15 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Nanteuil-lès-Meaux, Chauconin-Neufmontiers, Poincy, Trilport, Villenoy, Chambry, Crégy-lès-Meaux, Fublaines eta Mareuil-lès-Meaux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MeauxMeaux
Població amb 4039 habitants (2000)Villenoy (2,2 km)
Població amb 1025 habitants (2000)Penchard (3,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da, 15,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 706 mm-koa da, urtarrilean 11,4 euri-egun eta uztailean 7,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Changis-sur-Marne udalerrian dago, 9,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 710,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,2 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,2 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,5 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,7 °C) eta hotzena urtarrila (4,2 °C). Urteko prezipitazioa 710 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (77 mm) eta lehorrena apirila (48 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,31 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,5 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2019, 2020, 2022 eta 2023. Urterik beroena 2020 izan zen (12,8 °C) eta hotzena 1963 (9,0 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Meaux)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.2 4.7 7.6 10.6 14.3 17.5 19.7 19.3 15.4 11.7 7.5 4.8 11.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 61 52 51 48 65 58 63 61 53 61 62 77 710
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,5 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+0,8+1,2+1,2+1,0+1,0+1,2+1,4+0,2+0,6+1,1+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,5 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.00060.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 26.850 gizon, 29.822 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.13
 
95+
 
0.22
0.27
 
90-94
 
1.15
0.58
 
85-89
 
1.58
1.87
 
80-84
 
1.79
2.25
 
75-79
 
2.90
3.34
 
70-74
 
3.81
3.37
 
65-69
 
4.48
4.31
 
60-64
 
4.79
5.02
 
55-59
 
5.37
5.77
 
50-54
 
5.90
7.38
 
45-49
 
5.58
6.53
 
40-44
 
6.90
6.50
 
35-39
 
7.10
7.43
 
30-34
 
7.20
6.99
 
25-29
 
7.45
7.33
 
20-24
 
6.42
7.55
 
15-19
 
6.72
7.98
 
10-14
 
6.84
7.77
 
5-9
 
6.98
7.62
 
0-4
 
6.82
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Meaux udalerrian 55.829 biztanle zeuden eta 24.135 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,31 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 39,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[10]

55.829biztanle
24.135elkarbizitza-unitate
2,31lagun elkarbizitza-unitateko
14.286familia
Udalerria
% 25
% 17
% 17
% 40
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 14.286 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (6.012). Guraso bakarreko 4.210 familietatik 3.551etan ama zen guraso bakarra. 5.300 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 3.612k seme-alaba bakarra zuten etxean, 2.803k bi, eta 2.571k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 6.012 bikoteetatik 800tan (% 13,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

4.064
6.012
4.210
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean5.300
Seme-alaba bat3.612
Bi seme-alaba2.803
Hiru seme-alaba1.602
Lau edo gehiago969

15 urte edo gehiago zituzten 44.477 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 8,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 60,4). 80 urte edo gehiagoko 2.166 biztanleetatik 1.871 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 295 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 8
25-39% 19
40-54% 18
55-64% 27
65-79% 37
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 57
40-54% 60
55-64% 57
65-79% 53
80 +% 35

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 33,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,3 izatezko bikotean eta % 3,8 PACS bidez lotuta). % 38,0 ezkongabeak ziren, % 5,4 alargunak eta % 7,5 dibortziatuak.[10]

Ezkongabea% 38,0
Ezkonduta% 33,0
Izatezko bikotean% 12,3
Dibortziatuta% 7,5
Alarguna% 5,4
PACS bidez lotuta% 3,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: enplegatuak (% 22,9), erretiratuak (% 20,8), erdi-mailako lanbideak (% 19,1), eskulangileak (% 17,3). Talde nagusia (enplegatuak, % 22,9) Sena eta Marne departamenduko batez bestekoaren (% 18,8) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona.[10]

Udalerria
% 11
% 19
% 23
% 17
% 21
Sena eta Marne
% 15
% 20
% 19
% 14
% 24
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 26.235 etxebizitza zeuden. Horietatik 24.175 egoitza nagusi ziren, 267 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.793 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (20.979), etxeak baino gehiago (4.781). Egoitza nagusietatik 8.944 beren jabearen bizilekuak ziren, 14.768 alokairuan zeuden, 7.312 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 463 doan lagata.[11]

26.235etxebizitza
24.175egoitza nagusi
4.781etxe
20.979apartamentu

Etxebizitza multzoa

24.175
Egoitza nagusia (24.175)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (267)Hutsik (1.793)

Etxe mota

4.781
20.979
Etxea (4.781)Apartamentua (20.979)

Jabetza egoera

8.944
14.768
7.312
Jabeak (8.944)Alokairuan (14.768)HLM (7.312)Doan lagata (463)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (7.952).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.309
1919-19451.038
1946-19704.590
1971-19907.952
1991-20053.288
2006-20205.710

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (7.446). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (10.515 etxebizitzatan). 13.972 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 12.329 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 4.493tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela2.286
2 gela5.208
3 gela7.446
4 gela5.181
5 gela edo gehiago4.054

Berogailu mota

10.515
9.072
4.349
Gas sarea (10.515)Fuel-olioa (181)Elektrizitatea (9.072)Gas botila (57)Bestelakoak (4.349)

Aparkalekua eta ibilgailuak

13.972aparkalekua
12.329ibilgailu 1
4.493ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 36.757 biztanleetatik 27.985 aktibo ziren (% 76,1), horietako 23.920 lanean (% 65,1) eta 4.065 langabezian (aktiboen % 14,5).

36.75715-64 urteko biztanle
% 76,1aktibo
% 65,1lanean
% 14,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,1
25-54 urte% 89,0
55-64 urte% 66,3
Gizonak% 79,5
Emakumeak% 73,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,6
BEPC, brebeta% 23,0
CAP-BEP% 16,9
Batxilergoa% 15,5
Goi-mailako +2% 10,2
Goi-mailako +3/4% 7,9
Goi-mailako +5% 7,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

8.772 ez-aktibotik 3.812 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 43,5), 1.212 erretiraturik zeuden (% 13,8) eta 3.747 bestelako ez-aktibo ziren (% 42,7).

Ez-aktiboak

% 43
% 14
% 43
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 15
% 27
% 33
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 23.787 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 23.920 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

23.787enplegu udalerrian
% 90,3soldatapeko
% 9,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.410 eurokoa zen, eta biztanleen % 24 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.410 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.480 €
% 24,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 13,6

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 32.654 ziren, horien artean 23.936 aktiboak ziren eta 8.718 inaktiboak ziren. 23.936 pertsona aktiboetatik 20.561 lanean zeuden (10.663 gizon eta 9.898 emakume) eta 3.374 langabezian zeuden (1.583 gizon eta 1.791 emakume). 8.718 pertsona inaktiboetatik 1.821 erretiraturik zeuden, 3.580 ikasten zeuden eta 3.317 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[12]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Meaux udalerrian 19.693 unitate fiskal zeuden, 51.626,5 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 14.911 euro zen.[13]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 2.767 komertzioetatik, 29 erauzte enpresak ziren, 41 janari enpresak ziren, 12 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 7 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 90 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 277 eraikuntza enpresak ziren, 750 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 74 garraio enpresak ziren, 193 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 51 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 155 finantziazio enpresak ziren, 119 higiezinen enpresak ziren, 443 zerbitzu enpresak ziren, 353 administrazio publikoko enpresak ziren eta 173 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[14]

2009an zeuden norbanakoentzako 642 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 3 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoak, 2 lan bilaketa bulegoak, 1 jendarmeria, 3 posta bulegoak, 29 banku bulegoak, 8 funerariak, 49 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 6 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 9 ibilgailuen alokairu bulegoak, 7 autoeskolak, 45 igeltseroak, 61 margolariak, 32 zurginak, 41 iturginak, 30 argiketariak, 26 eraikuntza enpresak, 50 ile apaindegiak, 5 albaitariak, 18 aldi baterako lan enpresak, 148 jatetxeak, 38 higiezinen agentziak, 13 tintoreriak eta 17 apaindegiak.[15]

2009an zeuden 253 establezimendu komertzialetatik, 2 hipermerkatuak, 8 supermerkatuak, 4 brikolaje denda handika, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 18 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 37 okindegiak, 16 harategiak, 2 kongelatu-dendak, 2 arraindegiak, 17 liburu dendak, 55 arropa dendak, 11 etxerako tresna dendak, 10 zapata-dendak, 14 elektrotresna dendak, 7 altzari dendak, 10 kirol-dendak, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 10 drogeria, 8 lurrin-dendak, 6 bitxi-dendak eta 14 lore-dendak ziren.[16]

2000. urtean Meaux udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an tratamendu laburretarako ospitale 1 , 3 iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale, tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat, 3 psikiatriko, urgentzia zentro 1 bat, amatasun-klinika 1 bat, osasun-zentro 1 bat, 16 botika eta 7 anbulantzia zegoen.

2009an 19 haur-eskola eta 17 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Meaux udalerrian 6 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 5 hezkuntza orokorreko lizeo eta 3 lizeo teknologiko.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 3.754 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 5.285 eta lizeo teknologikoetan 1.018.

Meaux udalerrian 2 osasun-formakuntzako goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko zentroak zeuden.unibertsitate-insituto bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1998ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Changis », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  13. ↑ Revenus fiscaux des ménages en 2008
  14. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  15. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  16. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]