Edukira joan

Minturno

Minturno
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
ProbintziaLatinako probintzia
Izen ofizialaMinturno
Posta kodea04026 - 04028 (Scauri e Marina)
ISTAT kodea059014
HerriburuaMinturno
Geografia
Koordenatuak41°16′00″N 13°45′00″E / 41.2667°N 13.75°E / 41.2667; 13.75
Mapa
Azalera42,14 km²
Altitudea141 m
MugakideakCoreno Ausonio, Formia, Sessa Aurunca, Spigno Saturnia eta Santi Cosma e Damiano
Demografia
Biztanleria20.268 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea481 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0771
Hiri senidetuakGallinaro, Pilas eta Jyväskylä
Katastro kodeaF224
Sailkapen sismikoa3A  
MatrikulaLT
comune.minturno.lt.it

Minturno Italiako udalerri bat da. Latinako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 20.268 biztanle ditu, 42,14 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Coreno Ausonio, Formia, Sessa Aurunca, Spigno Saturnia eta Santi Cosma e Damiano.

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.118 gizon, 10.282 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.10
0.19
 
95-99
 
0.31
0.80
 
90-94
 
1.21
1.83
 
85-89
 
2.94
2.67
 
80-84
 
3.33
5.53
 
75-79
 
5.83
5.59
 
70-74
 
6.13
6.85
 
65-69
 
6.82
7.22
 
60-64
 
8.01
7.77
 
55-59
 
8.07
7.66
 
50-54
 
7.27
6.41
 
45-49
 
7.10
6.70
 
40-44
 
5.97
6.57
 
35-39
 
5.90
5.86
 
30-34
 
5.62
5.73
 
25-29
 
4.86
5.47
 
20-24
 
4.33
5.02
 
15-19
 
4.87
4.63
 
10-14
 
4.26
4.04
 
5-9
 
3.68
3.41
 
0-4
 
3.40
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 16.702 etxebizitza zeuden: 9.036 (% 54,1) okupatuta eta 7.666 (% 45,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,2 jabetzan zeuden, % 13,2 alokairuan eta % 13,6 beste titulu batekin.

16.702etxebizitza (2021)
9.036okupatuak
7.666hutsik (% 45,9)

Erabilera (2021)

9.036
7.666
Okupatuak (9.036)Hutsik edo ez-okupatuak (7.666)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,2
13,2
13,6
Jabetzan (73,2)Alokairuan (13,2)Beste titulu batekin (13,6)

2024an 9.585 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.010 (% 41,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

9.585etxegune (2024)
4.010pertsona bakarrekoak (% 41,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.010
2 kide2.396
3 kide1.653
4 kide1.179
5 kide edo gehiago347

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]