Edukira joan

Seriate

Seriate
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaSeriate
Posta kodea24068
ISTAT kodea016198
HerriburuaSeriate
Geografia
Koordenatuak45°41′05″N 9°43′04″E / 45.6847°N 9.7178°E / 45.6847; 9.7178
Mapa
Azalera12,53 km²
Altitudea247 m
MugakideakAlbano Sant'Alessandro, Orio al Serio, Bagnatica, Bergamo, Brusaporto, Calcinate, Cavernago, Grassobbio, Pedrengo eta Gorle
Demografia
Biztanleria25.264 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.016 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Katastro kodeaI628
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.seriate.bg.it

Seriate Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 25.264 biztanle ditu, 12,53 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Albano Sant'Alessandro, Orio al Serio, Bagnatica, Bergamo, Brusaporto, Calcinate, Cavernago, Grassobbio, Pedrengo eta Gorle.

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 12.857 gizon, 13.000 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.15
 
95-99
 
0.38
0.60
 
90-94
 
1.13
1.63
 
85-89
 
2.80
2.71
 
80-84
 
3.55
4.43
 
75-79
 
5.57
4.56
 
70-74
 
5.10
5.52
 
65-69
 
6.18
7.55
 
60-64
 
7.55
8.26
 
55-59
 
8.15
8.24
 
50-54
 
8.38
7.65
 
45-49
 
7.31
6.36
 
40-44
 
6.18
6.27
 
35-39
 
5.76
6.11
 
30-34
 
5.28
6.28
 
25-29
 
5.53
5.72
 
20-24
 
4.68
5.09
 
15-19
 
4.96
5.28
 
10-14
 
4.40
4.05
 
5-9
 
3.82
3.53
 
0-4
 
3.26
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 12.710 etxebizitza zeuden: 11.036 (% 86,8) okupatuta eta 1.674 (% 13,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,3 jabetzan zeuden, % 16,5 alokairuan eta % 4,2 beste titulu batekin.

12.710etxebizitza (2021)
11.036okupatuak
1.674hutsik (% 13,2)

Erabilera (2021)

11.036
1.674
Okupatuak (11.036)Hutsik edo ez-okupatuak (1.674)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,3
16,5
Jabetzan (79,3)Alokairuan (16,5)Beste titulu batekin (4,2)

2024an 11.584 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.370 (% 37,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

11.584etxegune (2024)
4.370pertsona bakarrekoak (% 37,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.370
2 kide3.258
3 kide1.945
4 kide1.486
5 kide edo gehiago525

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]