Edukira joan

Springe

Springe
independent community (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiHannover eskualdea
Posta kodea31832
Udalerri kodea03241017
Geografia
Koordenatuak52°13′N 9°33′E / 52.22°N 9.55°E / 52.22; 9.55
Mapa
Azalera160,12 km²
Altitudea107 m
MugakideakWennigsen (Deister), Ronnenberg, Hemmingen, Pattensen, Bad Münder am Deister, Nordstemmen eta Hiddestorf (en) Itzuli
Demografia
Biztanleria28.851 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 14.736 (%51,1) (%48,9) 14.115 alt_right
Dentsitatea180 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05041, 05044, 05045
Hiri senidetuakNiort, Valbonne eta Waren
MatrikulaH
springe.de

Springe Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Hannover eskualde barrutian. Azken zentsuaren arabera 28.851 biztanle zituen 160,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 28.513 biztanle zituen: 13.881 gizonezko (% 48,7) eta 14.631 emakumezko (% 51,3); 100 emakumeko 94,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 9,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,7 ezkongabeak ziren eta % 45,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea28.60028.70028.80028.90029.00029.10029.20029.300201620182020202220242026SpringeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 13.886 gizon, 14.628 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.87
 
75+
 
16.28
12.02
 
65-74
 
12.22
24.54
 
50-64
 
23.90
11.52
 
40-49
 
11.30
10.82
 
30-39
 
11.15
4.83
 
25-29
 
4.33
7.09
 
18-24
 
5.75
3.13
 
15-17
 
2.46
9.05
 
6-14
 
7.68
3.49
 
3-5
 
2.54
2.62
 
0-2
 
2.39
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 82,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

23.469
4.655
Migrazio-jatorririk gabe (23.469)Migrazio-jatorri osoa (4.655)Migrazio-jatorri partziala (384)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 14.834 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.947, % 53,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 106,14 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,91 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 57,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

14.834etxebizitza
106,14 m²batez besteko azalera
5,91 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

7.947
6.060
Jabetzan (7.947)Alokairuan (6.060)Aisialdikoa (61)Hutsik (766)
% 4,9hutsik dauden tasa
% 57,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.979). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (3.412); eraikin guztien % 90,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (12.532 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra171
2 gela1.000
3 gela2.718
4 gela3.979
5 gela2.686
6 gela1.860
7 gela edo gehiago2.430

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.004
1919-1949972
1950-19591.870
1960-19693.412
1970-19792.726
1980-1989915
1990-19991.509
2000-2009746
2010-2015216
2016 eta geroago465

Berogailu mota

1.199
12.532
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (496)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.199)Bloke-berogailua (Blockheizung) (105)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (12.532)Labe indibiduala (404)Berogailurik gabe (95)

Guztira 8.634 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.040, % 70,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (6.114).[3] Guztira 13.597 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.413, % 39,8).[4]

8.634bizitegi-eraikin
13.597etxegune

Eraikin mota

6.040
854
1.430
Etxe bakartua (6.040)Etxe atxikia (bikoitza) (854)Ilarako etxea (1.430)Bestelako eraikin mota (314)

Etxebizitza kopurua eraikineko

6.114
1.428
852
Etxebizitza bakarra (6.114)2 etxebizitza (1.428)3-6 etxebizitza (852)7-12 etxebizitza (208)13 etxebizitza edo gehiago (33)

Etxegunearen tamaina

5.413
4.604
1.755
1.241
Pertsona bakarra (5.413)2 pertsona (4.604)3 pertsona (1.755)4 pertsona (1.241)5 pertsona (388)6 pertsona (195)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]