Edukira joan

Dorgali

Dorgali
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sardinia
ProbintziaNuoroko probintzia
Izen ofizialaDorgali
Posta kodea08022
ISTAT kodea091017
HerriburuaDorgali
Geografia
Koordenatuak40°17′30″N 9°35′15″E / 40.2915729°N 9.5876312°E / 40.2915729; 9.5876312
Mapa
Azalera226,54 km²
Altitudea388 m
MugakideakBaunei, Galtelli, Lula, Nuoro, Oliena, Orgosolo, Orosei, Orune eta Urzulei
Demografia
Biztanleria8.333 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea37 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0784
Katastro kodeaD345
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaNU
comune.dorgali.nu.it

Dorgali Nuoroko (Sardinia, Italia) udalerria da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Baunei, Galtelli, Lula, Nuoro, Oliena, Orgosolo, Orosei, Orune eta Urzulei.

BiztanleriaUrtea30004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.122 gizon, 4.116 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.17
 
95-99
 
0.68
0.85
 
90-94
 
1.41
2.04
 
85-89
 
2.96
2.62
 
80-84
 
4.30
3.91
 
75-79
 
4.88
5.53
 
70-74
 
6.46
6.70
 
65-69
 
7.34
7.76
 
60-64
 
7.70
8.27
 
55-59
 
7.34
7.54
 
50-54
 
6.88
6.89
 
45-49
 
6.12
6.62
 
40-44
 
6.32
6.53
 
35-39
 
5.81
5.63
 
30-34
 
4.98
5.22
 
25-29
 
5.17
5.82
 
20-24
 
5.22
5.82
 
15-19
 
5.37
5.58
 
10-14
 
4.45
3.76
 
5-9
 
3.91
2.74
 
0-4
 
2.67
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.343 etxebizitza zeuden: 3.612 (% 56,9) okupatuta eta 2.731 (% 43,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,1 jabetzan zeuden, % 7,1 alokairuan eta % 10,8 beste titulu batekin.

6.343etxebizitza (2021)
3.612okupatuak
2.731hutsik (% 43,1)

Erabilera (2021)

3.612
2.731
Okupatuak (3.612)Hutsik edo ez-okupatuak (2.731)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,1
10,8
Jabetzan (82,1)Alokairuan (7,1)Beste titulu batekin (10,8)

2024an 3.770 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.595 (% 42,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

3.770etxegune (2024)
1.595pertsona bakarrekoak (% 42,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.595
2 kide872
3 kide572
4 kide506
5 kide edo gehiago225

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]


Geografia
Italia
Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.